To jsou mušky, kterým se tleská – tak je jednou nazval můj syn. Ovšem lovit octomilky rukama nemá vůbec žádnou cenu. Stejně se vám je málokdy povede polapit, a i když máte pocit, že jste pochytali všechny, objeví se za krátkou dobu znovu. Octomilky se drží tam, kde je jim dobře. A vůbec je nezajímá, že máte doma uklizeno, stejně tento dvoumilimetrový dvoukřídlý hmyz vaši domácnost navštíví.
Kde se berou a co na ně tedy platí?
ü Stačí, když k vám oknem přiletí jedna samička. Ta je schopná naklást až 400 vajíček, ze kterých se během tří dnů vylíhne další generace. Vaše zdraví sice neohrožuje, ale přenášejí různé plísně na čerstvé ovoce a jiné potraviny, které poté podléhají nákaze.
ü Jako prevence proti těmto otravným muškám je udržování pořádku v kuchyni i v celém bytě. Především ovoce a jídlo nenechávejte volně položené na stole. Raději je dejte do lednice, nebo je alespoň přikryjte.
ü Vynášejte pravidelně odpadkový koš. Potraviny, které v něm hnijí, lákají octomilky na dálku. Přiláká je třeba jen kapka vylité šťávy na dně koše, proto ho vždy vypláchněte a vystříkejte dezinfekčním prostředkem.
ü Skleničky od šťávy i vína vždy pořádně vypláchněte a nenechávejte jejich umytí do druhého dne. Sklenice se šťávou nebo medem pravidelně utírejte, aby nebyly ulepené.
ü Často vytírejte a utírejte kuchyňskou linku. Vše co voní a lepí, octomilky přiláká.
ü Pokud pěstujete květiny, nepřelévejte je. Vlhká zemina je ideálním místem na kladení vajíček.
Pokud i při dodržování všech zásad octomilky navštíví váš domov, zbavíte se jich poměrně snadno:
1. Octomilky nesnášejí vůni koření, proto na ně nastražte kořeněnou past. Rozložte po bytě misky s hřebíčkem, jeho vůně je bude odpuzovat.
2. Nechte schválně nedopitou šťávu ve skleničce a uvidíte, kolik mušek nachytáte. Ještě lepší bude, když skleničku přikryjete papírem, do kterého jste předtím udělali pár děr. Mušky se dostanou dovnitř, ale ven už ne. Pak jen stačí zatřepat a utopit je.
3. Hejno octomilek můžete také polapit zapnutým vysavačem.