Známe je všichni
Na tyto drobné fazolky, s příjemným hladkým a lesklým povrchem už jsme narazili všichni. Dostali jsme je na talíři v některé z asijských restauraci, nebo jsme je sušené, naložené nebo dokonce čerstvě naklíčené zahlédli v obchodě se zdravými potravinami a někdy dokonce i v běžném supermarketu. Tato olivově zbarvená semínka nám velikostí spíš připomínají hrášek, ale mají oválný tvar jako fazole. Jde o semena rostlinky s názvem Vigna zlatá.
Pokud zahradničíte, není vůbec složité si třeba jen tak pro radost pár rostlin vypěstovat, abyste viděli, jak rostlina vypadá. Je to jednoletka, která pochází původně z Indie, i když u nás se rozšířila hlavně díky čínské a thajské kuchyni. Nejlépe se u váz rostlině bude dařit ve fóliovníku nebo skleníku a nemusíte se bát, že by vám zabrala moc místa. Je to nízká plazivka, která může žít někde v rohu s opěrou a nepřeroste vám víc jak do metrové výšky. Z hroznových květů zelené barvy narostou zelené lusky, ve kterých je kolem 10 fazolek. Sklizeň vám nebude stačit na kulinářské experimenty, ale určitě stojí za to, si toto bezproblémové pěstování vyzkoušet.
Do kuchyně si zakupte semínka fazole mungo sušená a v bio kvalitě z osvědčeného obchodu.
Proč fazole mungo zařadit do jídelníčku?
Ať už se rozhodnete pro přípravu pokrmu ze semen, nebo si je necháte naklíčit a získáte tak křehké a lahodné čerstvé klíčky, vždy pro své tělo zajistíte přísun rostlinných bílkovin, sacharidů, mastných kyselin, vitamínů a minerálních látek. Naklíčená semínka mají více vitamínů A, B, C a K a dodají vám do organismu tolik potřebné železo, mangan, draslík, měď, vápník, hořčík, zinek, fosfor a vlákninu.
Pro své výborné účinky na lidský organismus se fazolky používají i v čínské medicíně. Pomáhají s posílením imunitního systému, detoxikují, snižují hladinu cholesterolu, čistí cévy a optimalizují krevní oběh. Jsou prospěšné pro lidi s diabetem 2. typu a jako prevence proti rakovině.