Jakého druhu může být invalidní vozík

Ne všichni lidé se mohou pohybovat bez omezení. Jsou i tací, kteří mají sníženou schopnost pohybu, zejména dolních končetin. V takovém případě se však také drasticky snižuje jejich samostatnost a schopnost postarat se o sebe.

Abychom jim ji alespoň částečně vrátili, vymysleli jsme řadu pomůcek. Jednou z těch zásadních a asi i nejpoužívanějších je invalidní vozík. Ten je vhodný především pro ty, kteří mají schopnost pohybu dolních končetin buď skutečně velmi sníženou, nebo prakticky neexistující.

vozik1

Avšak zatímco pro lidi, kteří se o ně moc nezajímají, nejsou mezi jednotlivými druhy větší rozdíly, ti, kteří je aktivně používají, dobře vědí, kolik různých typů existuje a jak obtížné je vybrat takový, který je vhodný právě pro nás. Podíváme se tedy na ty nejběžnější.

Tím asi nejběžnějším je klasický mechanický. Jedná se v podstatě o křeslo na kolečkách, které se pohybuje za pomoci lidské síly. Ta může být dvojí. Buď jej tlačí zezadu další osoba pomocí držáků umístěných na zadní straně, nebo jím pohybuje člověk sedící v křesle tím, že otáčí zadními koly.

Ta bývají poměrně velká. Na druhou stranu ta přední jsou poměrně malá. Je to právě kvůli snadnějšímu ovládání. Zde je však také ona nevýhoda: Zadní kolo, kterým pohybujete, se zároveň pohybuje po zemi. To znamená, že se na něj nabaluje prach a veškerá špína, kterou projedete. Tou mohou být nedopalky z cigaret, psí exkrementy a jiné. Do těch pak snadno daný člověk sáhne, což rozhodně není ani příjemné, ani hygienické.

vozik2

Variantou mohou být vozíky elektrické. Ty se nepohybují lidskou silou, nýbrž pomocí motorku umístěného vespod. Nespornou výhodou je fakt, že jeho používání je podstatně hygieničtější. Také je vhodný i pro ty, kteří nemají postižené pouze nohy, ale i ruce. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu fakt, že je hůře skladný a že je potřeba pravidelně dobíjet baterii.

Jak je vidět, výběr není jednoduchý. A to byly představeny pouze dva nejběžnější typy. Ve skutečnosti jich je mnohem více.