Umíte ho natočit?

Pivo. Chuť na něj je vždy a v létě roste úměrně se zvyšujícími se teplotami. Nechybí na stolech  žádné pořádné oslavy. Při „grilovačkách“ dobře doplňuje nabídku občerstvení. No čím je nejchutnější a nejzdravější „spláchnout“ mastné pokrmy? Samozřejmě nahořklým napěněným zlatým mokem. Jestlipak víte, jak pivo dobře natočit? Správně natočenému pivku se žádné lahvové či plechovkové nevyrovná. A svým umem v tomto oboru se můžete před svými hosty blýsknout!
 točení piva
V dnešní době není problém si k soudku zakoupeného piva za rozumnou cenu pronajmout pivní pípu. Není tedy potřeba si pořizovat hned vlastní vybavení a zařizovat si doma restauraci (i když některým pánům by se to jistě líbilo, že?).
 
Základem úspěchu je mít nachlazené a hlavně čisté sklo. Bez něj nikdy dobré pivo nenačepujete. Zda je sklo čisté, poznáte podle bublinek. Když se po načepování objeví ve sklenici bublinky, pak je to známka toho, že jste mytí podcenili. Že v ní zůstaly mikročástice prachu. Roli však hraje samozřejmě také umění a zkušenost výčepního. Technik jak pivo točit je hodně. Prozradíme vám dvě základní.
 

Čepování nadvakrát

Jednou z možností čepování je tzv. přerušované čepování. Tento způsob má dvě fáze. Při té první pivo napěníme a pěna pak zabrání průniku vzduchu do piva. Pohněte pákou pípy od sebe. Tím pivo napěníte a vytvoříte „bochánek“. Pod ním bude pivo zakonzervované a aniž by zvětralo, počká na dočepování. V krátké  pauze si napěněná várka trochu sedne. Pak proveďte dočepování na správnou míru. Dávejte pozor, ať při dočepování máte kohout pípy pod pěnou! Zabráníte tak vniknutí vzduchu do piva.
 pivo s pěnou

Čepování bez přerušení

Tato metoda se jmenuje „na hladinku“. Kohout ponořte pod pěnu. Tím zabráníte zvětrání. Pod úhlem čtyřiceti pěti stupňů pak pivo natočte na jeden zátah.
 
Čepování piva není věc složitá, ale jako každá práce vyžaduje zkušenost a praxi. Jen praxí získáte jistou ruku. Tak do toho! Ale čepujte i pijte jen správnou míru, ať si letní veselí užijete ve zdraví.