Novela pro OSVČ uvádí sazbu výdajového paušálu v závislosti na činnosti ve výši 40 %, 60 % a 80%. Jsou-li výdaje OSVČ nižší, než jsou výdaje stanovené paušálem, může výdajový paušál přinést úsporu nejen na dani z příjmu fyzických osob, ale také na povinném pojistném, které se klasicky počítá z vyměřeného základu. Výdajové paušály jsou proto výhodné pro velkou řádku lidí. Nejen, že zjednodušují administrativu, ale snižují také riziko chyby vzniklé právě účtováním skutečných výdajů a příjmů. Kromě toho také vedou tedy k úspoře na daních.
V novele je tedy uvedeno, že OSVČ mají hranici pro uplatnění paušálu maximálně jeden milion korun v příjmech. Pokud jsou vaše příjmy vyšší, tak si je můžete také uplatnit, ale jen do maximálního limitu.
· Paušál 80 %
Takovou výši mohou využívat řemeslníci, podnikatelé v zemědělské výrobě nebo ve vodním hospodářství. Nyní tedy tyto osoby mohou využít náklady do výše 800.000,- Kč oproti 1 600.000,- Kč, který platit ještě v loňském roce.
· Paušál 60 %
Tento paušál je prioritně určen pro podnikatele, kteří podnikají právě ve službách nebo v prodeji zboží.
· Paušál 40 %
Tento paušál je určen pro svobodná povolání, tedy o práce na honoráře či činnosti a podnikatelské činnosti podle zvláštních předpisů. Sem spadají makléři, soudní exekutoři, daňoví poradci a také advokáti. Zde tedy v příjmech do jednoho milionu korun ročně, mohou uplatnit náklady do výše maximálně 400.000,- Kč.
· Paušál 30 %
Tento paušál není tak známý, protože se jedná čistě o paušál na příjmy z pronájmů. Zde tedy z milionu uplatňujete paušálem výdaje maximálně ve výši 300.000,- Kč.
Pokud máte manželku či děti, můžete si staronově uplatit slevu na daních pokud vaše příjmy nepřesáhnout zmiňovaný milion korun. Na děti si můžete v takovém případě odečíst za rok částku ve výši:
· 13.404,- Kč za první dítě
· 19.404,- Kč za druhé dítě
· 24.204,- Kč za třetí a za každé další dítě
Samozřejmě platí, že si může odečíst tuto částku jen jeden z rodičů, nikoli oba.